Kawalerka w nowoczesnym stylu – jakie elementy są ważne?

Kawalerka w nowoczesnym stylu – jakie elementy są ważne?

Małe mieszkanie zawsze sprawia sporo problemów podczas aranżowania, ponieważ chcesz, aby było ono nie tylko piękne, lecz także maksymalnie funkcjonalne. Planowanie rozmieszczenia wszystkich potrzebnych mebli i sprzętów na bardzo niewielkiej przestrzeni jest niezwykle trudne i wymaga dużej kreatywności. Jakie elementy są ważne przy urządzaniu kawalerki? Co powinno się w niej znaleźć, a co warto sobie odpuścić?

 

Zapewnij Wam nieco prywatności

Zanim zaczniesz urządzać swoje wymarzone gniazdko, przeczytaj praktyczny poradnik urządzania kawalerki.

W zależności od tego, jaki układ ma Twoja kawalerka, możesz odpowiednio dopasować funkcjonalne rozdzielenie różnych przestrzeni.

W tym wypadku pomocne będą drzwi przesuwne. Zajmują one o wiele mniej miejsca niż klasyczne drzwi uchylne i dodatkowo nadają wnętrzom lekkości. W kawalerkach i małych mieszkaniach nie tylko wyglądają nowocześnie, ale pozwalają na łatwe wydzielenie pomieszczeń. Sprawdzą się doskonale np. pomiędzy kuchnią a salonem lub salonem i kątem sypialnym. Miejsce do spania można oddzielić od reszty mieszkania również parawanem lub zamknąć je we wnęce.

Kolejnym dobrym pomysłem na oddzielenie kuchni od pokoju wypoczynkowego jest niewielka, praktyczna i nowoczesna wysepka, która może być zarówno miejscem do gotowania, jak i stołem do wspólnych posiłków czy nawet pracy i/lub nauki.

Wysokie kawalerki mają duży plus w postaci możliwości stworzenia antresoli. Jeśli jesteś jej szczęśliwym posiadaczem lub posiadaczką – to idealny sposób na stworzenie dodatkowego pomieszczenia, np. sypialni, biblioteczki lub biura.

Kawalerka w nowoczesnym stylu – jakie elementy są ważne?

Meble do kawalerki

Wyposażenie kawalerki powinno być praktyczne oraz niezbyt duże. Warto ograniczyć się do minimum mebli oraz sprzętów, aby nie przytłoczyć wizualnie wnętrza. Przestrzeń w małych mieszkaniach jest bardzo cenna, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup danej rzeczy, dokładnie przemyśl, czy jest niezbędna, a przede wszystkim – czy masz na nią miejsce.

Jeśli Twoja kawalerka posiada wnęki – zagospodaruj je. Sprawi to, że Twoje mieszkanie mimo małego metrażu zachowa maksimum funkcjonalności.

W zależności od wielkości wnęki możesz ją wykorzystać na szafę, lodówkę, a nawet wstawić łóżko i oddzielić część sypialną od reszty mieszkania. Dobrym pomysłem jest też stworzenie we wnęce spiżarki lub wstawienie pralki i przywieszenie nad nią półek, na których będziesz trzymać środki czystości. Wnęki również możesz zamknąć drzwiami przesuwnymi bądź łamanymi, dzięki czemu na co dzień będą niemal niewidoczne.

Postaw na meble wielofunkcyjne – np. rozkładana kanapa narożna nie tylko zaoszczędzi sporo miejsca, ale będzie także idealna na wizyty gości, a na co dzień będzie pełnić funkcję łóżka. Wybierz taką z wmontowanymi szufladami – to kolejny sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca i zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Rozkładany stół – na co dzień może pełnić funkcję niewielkiego stolika kawowego lub biurka. Na rynku znajdziesz również stoliki z wbudowanymi szafkami lub szufladami.

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Jasne pomieszczenia zawsze wydają się optycznie większe, dlatego wybieraj stonowane kolory i staraj się utrzymać stylistyczną spójność wnętrza.

Zbyt dużo mebli i dodatków zawsze przytłacza, dlatego unikaj takich aranżacji. Warto postawić na proste rozwiązania, które nadadzą kawalerce lekkości, nowoczesności, a dla jej użytkowników będą w pełni praktyczne.

Zaopatrz mieszkanie w lustra – możesz je zamontować na drzwiach do łazienki lub powiesić kilka w różnych miejscach. Lustra sprawią, że kawalerka będzie naturalnie doświetlona, a dzięki temu – optycznie większa!

Drzwi wejściowe również wybierz jasne! Ciemne i ciężkie drzwi przytłoczą bowiem całe wnętrze i osiągniesz przeciwny do zamierzonego efekt. Sprawdź polski design wnętrzarski PORTA.

Kawalerka w nowoczesnym stylu – jakie elementy są ważne?

Z jakich materiałów wykonuje się lampy sufitowe?

Z jakich materiałów wykonuje się lampy sufitowe?

Spotkanie z Dimą Loginoffem

Spotkanie z Dimą Loginoffem