Jak stworzyć przytulne wnętrza w swoim domu?

przytulne wnętrza
przytulne wnętrza

Każdy chciałby mieć w swoim domu przytulne wnętrza. To właśnie one pozwalają na relaks oraz wypoczynek i cieszą oko. Stworzenie urokliwej przestrzeni nie zawsze musi wiązać się z radykalnymi zmianami. Na początku wystarczy pozbyć się rzeczy zbędnych i wkomponować nowe dodatki. Aranżacja idealnej przestrzeni zakłada przede wszystkim stworzenie miejsca w którym człowiek, będzie czuł się swobodnie.

Co sprawia, że wnętrza są przytulne?

O uroku wnętrza nie zawsze decydują stylowe i drogie meble, lampy czy sprzęty. Istotą doskonałego wystroju jest pozytywne samopoczucie osób, które je użytkują. Nie trzeba wydać ogromnych pieniędzy, aby stworzyć przytulne wnętrza.

Podczas aranżacji przestrzeni warto zebrać i przejrzeć inspirujące projekty. Ogromny wpływ na odbiór wnętrz mają dodatki, tekstylia, odpowiednie oświetlenie czy wprowadzenie naturalnych materiałów – drewna, bambusu, lnu. Przytulne wnętrza to również takie, w których znajdą się osobiste akcenty, budzące pozytywne emocje – np. pamiątki i zdjęcia.

Jak stworzyć przytulne wnętrza?

Zmiana wystroju nie musi oznaczać całkowitego remontu i tworzenia otoczenia od podstaw. Na początku warto posprzątać daną przestrzeń i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Być może obecnie wnętrza przepełnione są zbędnymi dodatkami, które przytłaczają i sprawiają, że pomieszczenia są nieatrakcyjnie.

Następnie warto przemyśleć zmianę kolorystyki ścian – zastosowanie delikatnych kolorów lub bieli sprawi, że wnętrza staną się bardziej klimatyczne. Kolejnym krokiem są dodatki, które nadadzą charakteru. Należy pamiętać, żeby zmiany wprowadzać stopniowo – pozwoli to na uniknięcie przesytu i stworzenie przytulnego wnętrza.

Jak ocieplić klimat mieszkania lub domu?

Odpowiedni nastrój do wnętrza wprowadzi kolorystyka – stonowane kolory ścian. Idealnie sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów takie jak lniane zasłony czy drewniane ramy obrazów. Ogromny wpływ na klimat wnętrza ma oświetlenie – w szczególności lampy z ciepłą barwą. Oprócz głównego źródła światła warto pomieszczenie uzupełnić dodatkowymi lampami podłogowymi, stołowymi czy kinkietami. Idealnie sprawdzą się również dywany oraz świece.

Funkcjonalność i równowaga

Podczas tworzenia nowych aranżacji, należy zwrócić uwagę na możliwe do wprowadzenia udogodnienia. Świetnie sprawdzą pomieszczenia podzielone na strefy, na przykład część jadalniana i wypoczynkowa. Ważne jest również ustawienie mebli i sprzętu RTV – tak, aby promienie słoneczne nie sprawiały dyskomfortu podczas użytkowania telewizora czy komputera.

Dodatki i sposoby na ich aranżację

Stworzenie przytulnych wnętrz wymaga określenia potrzeb użytkownika i dopasowania się do przestrzennych możliwości. Praktycznie wszędzie można zastosować zasłony i firany – wizualnie ocieplą pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się też nieduże dywany położone w przejściach lub przy kanapie czy łóżku. W sypialni i w salonie przydadzą się ciepłe koce, narzuty i poduszki. Nastroju i kameralnej atmosfery nadadzą z kolei ustawione na stołach lub komodach świece.


  1. Na czym polega współpraca z architektem wnętrz?
  2. Luksusowa łazienka w nowej odsłonie – tam gdzie spotykają się wygoda i elegancja
  3. Małopolska Chata Podcieniowa, czyli drugi projekt BXB Studio w finale The Plan Awards 2022
czwarta edycja festiwalu Art in Architecture

To już czwarta edycja festiwalu Art in Architecture. Projekty można zgłaszać jeszcze do 30 listopada

Home Concept - twórcza współpraca z ilustratorką Anną Glik

Prace ilustratorki Anny Glik w nowej komunikacji galerii wnętrz Home Concept