Efekt rdzy na ścianie – modne rozwiązanie w aranżacji wnętrz

efekt rdzy na ścianie

Rdza pojawiająca się na powierzchniach metalowych wymaga natychmiastowej reakcji i odpowiedniego zabezpieczenia. Ale efekt rdzy na ścianie jest często pożądanym sposobem wykończenia, który sprawdzi się znakomicie w industrialnych przestrzeniach (choć nie tylko). Pora dowiedzieć się więcej na jego temat!

Industrialny trend w designie wnętrz

Industrialna stylistyka zaczęła zyskiwać popularność w powojennych Stanach Zjednoczonych. Właśnie w tym okresie przede wszystkim do Nowego Jorku, ale również innych dużych ośrodków miejskich zaczęli ściągać ludzie, którzy zamieszkiwali w przestrzeniach, które wcześniej miały typowo przemysłowy charakter. Wielu mieszkańców zaczęło dostrzegać potencjał surowej stylistyki, bazującej głównie na prostych, ale funkcjonalnych materiałach i podstawowych elementach wyposażenia wnętrz.

Choć styl industrialny wyrasta bezpośrednio z loftów, które zwykle znajdowały się na poddaszach hal produkcyjnych czy magazynów, stosunkowo szybko zyskał również popularność w standardowych budynkach mieszkalnych. Dziś to jeden z najbardziej inspirujących i popularnych stylów wystroju wnętrz, który z łatwością można zastosować również we własnym mieszkaniu czy domu.

Dlaczego efekt rdzy stał się popularny?

Styl industrialny bazuje na najprostszych materiałach wykorzystywanych w budownictwie. I to w surowej postaci, bo w końcu w przemysłowych przestrzeniach walor wizualny schodził na dalszy plan. Jego nieodłącznym elementem są wobec tego m.in. cegły, beton, ale również powierzchnie metalowe. A tam, gdzie występuje metal, pojawia się również rdza.

Oczywiście stosunkowo długo „zapanowanie” nad korozją, która ma tendencje do spontanicznego rozwoju, nie było możliwe. Dziś jest to niezwykle proste i niemal każdy z nas może sięgnąć po to wyjątkowo prezentujące się, ale również funkcjonalne rozwiązanie we własnym mieszkaniu.

efekt rdzy na ścianie farba

Jak osiągnąć efekt rdzy na ścianie?

Najprostszym, najskuteczniejszym i najbardziej atrakcyjnym wizualnie sposobem na uzyskanie efektu rdzy na ścianie jest zastosowanie specjalnej farby, takiej jak ta stworzona przez Francesco Guardi: https://fguardi.com.pl/farba_o_efekcie_rdzy,pid-306.

Farba składa się z dwóch składników – A oraz B, które można nanosić na ścianę np. przy użyciu gąbki lub wałka sznurkowego oraz Preparatu gruntującego w kolorze czarnym. Podczas wykańczania powierzchni zyskujesz możliwość niemal dowolnego kształtowania jej struktury i faktury, co pozwoli Ci uzyskać unikalny i bardzo autentyczny rezultat.

Oczywiście efekt rdzy na ścianie osiągnięty za pomocą farby w żadnym stopniu nie naraża jej na uszkodzenia. Wręcz przeciwnie. Powłoka będzie trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.

Porady dla osób chcących przetestować ten styl w swoim domu

Efekt rdzy na ścianie z pewnością należy do innowacyjnych i wciąż stosunkowo rzadko spotykanych rozwiązań. Jeśli obawiasz się, że ściany pokryte taką dekoracyjną farbą będą nieco przytłaczające, oczywiście nie musisz malować w ten sposób całego pomieszczenia. Efekt rdzy na ścianie znakomicie sprawdzi się w roli ciekawego kontrastu, który podkreśli naturalny urok reszty ścian pokrytych standardowymi produktami. Oczywiście nic nie stoi także na przeszkodzie, aby farba o efekcie rdzy na ścianie grała pierwsze skrzypce w kompozycji.

Bezprzewodowy odkurzacz

Bezprzewodowy odkurzacz – czym różni się od wersji z kablem?

Funkcjonalne meble dla nastolatka

Funkcjonalne meble dla nastolatka