Biodegradowalne linoleum z surowców naturalnych

linoleum

Wytwarzane z naturalnych surowców, ekologiczne i higieniczne, a przy tym niezwykle trwałe, eleganckie i przyjemne w dotyku – to tylko niektóre cechy linoleum meblowego. Ta unikalna, łatwa w obróbce okładzina meblowa zjednuje sobie coraz szersze grono projektantów wnętrz i designerów. 

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Elastyczny z natury materiał, bardzo szybko zaczął być wykorzystywany jako okładzina wykończeniowa do mebli. W równie prosty sposób można go instalować na płaszczyznach poziomych, pionowych, a także na krzywiznach. Jeszcze dziś możemy znaleźć wykończone linoleum biurka, stoły i krzesła z początku XX wieku, w bardzo dobrym stanie. Materiał często pojawia się też w czerpiących z nurtu Bauhausu formach. Ciepła i przyjemna w dotyku, matowa powierzchnia linoleum wykazuje niezwykłą trwałość. Jej dodatkowe, praktyczne atuty to brak odcisków palców, a także właściwości antystatyczne i bakteriostatyczne, a co za tym idzie higieniczność oraz łatwość utrzymania w czystości. Wysokiej jakości Furniture Linoleum Forbo produkowane jest w Holandii, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W zgodzie z naturą

Od początku aż do dziś do produkcji linoleum meblowego wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce: olej lniany, mączkę drzewną (uzyskiwaną z odpadu poprodukcyjnego w przemyśle drzewnym), kredę (wapień naturalnie występujący w przyrodzie w dużych ilościach), a także żywicę z odżywiczanych drzew. Utwardzanie oleju lnianego odbywa się w sposób naturalny, w procesie oksydacji pod wpływem ciepła. Produkcja linoleum meblowego Forbo jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Okładzina Furniture Linoleum ulega biodegradacji i nie jest szkodliwa dla środowiska naturalnego.

linoleum od nowa

Forbo Furniture Linoleum to doskonały materiał wykończeniowy do wszystkich rodzajów mebli, takich jak biurka, krzesła, taborety, szafy, drzwi, lady czy ścianki działowe. Szeroki wachlarz dostępnych kolorów pozostawia projektantom wiele swobody w kreowaniu charakteru wnętrza. W palecie 21 kolorów linoleum meblowego Forbo, obok ciepłych, naturalnych odcieni nadających wnętrzu przytulnego, gościnnego charakteru znajdziemy też klasyczne unikolory.

Furniture Linoleum pobudza wyobraźnię

Po Furniture Linoleum Forbo sięgają designerzy z całego świata. Linoleum meblowe wykorzystał na przykład Alvar Aalto w swym kultowym projekcie Stool 60 dla fińskiej marki Artek. Produkowany od połowy lat 30. XX wieku stołek 60 oraz jego bliski „kuzyn” Stool E60 dostępne są m. in. w wersji z siedziskiem wykończonym linoleum w różnych kolorach. Do dziś sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie, co plasuje je w gronie najbardziej cenionych produktów w historii designu.

Linoleum Forbo wykorzystywał również ceniony francuski architekt Jean Nouvel, tworząc formy użytkowe do swoich obiektów we współpracy z włoską marką UniFor. Chętnie sięgali po nie także Ronan i Erwan Bouroullec, projektując meble dla marek Hay i Artek.

Materiał ten inspiruje też dziś młodych designerów, takich jak pochodzący z Danii Hans Hornemann, który na równi ceni sobie naturalne materiały, estetyczną prostotę, funkcjonalność i wyrazisty, lekki styl. Tworząc stół Slice dla duńskiej marki Normann Copenhagen, podobnie jak Alvar Aalto zdecydował się połączyć naturalne drewno – w tym przypadku dąb – i linoleum Forbo. Starannie dobrane odcienie linoleum podkreślają ciepły blask dębowych nóg stołu. Aksamitna powierzchnia blatu jest bardzo praktyczna i przyjemna w dotyku. W rezultacie Slice to znakomity przykład wytrzymałego, harmonijnego i zrównoważonego pod kątem estetyki i funkcjonalności designu.

W ciekawy sposób wykorzystał linoleum meblowe Daniel Lorch. Miska na owoce Topp 8, którą zaprojektował dla niemieckiej marki Faust, wykonana jest z wytrzymałego, przyjaznego dla środowiska kompozytu z włókien lnu i konopii, pokrytego warstwą linoleum Forbo Desktop. Oryginalny kształt i ponad 20 oferowanych kolorów czynią z niej przydatny, a jednocześnie zabawny akcent w aranżacji wnętrza.

Linoleum od nowa

W lutym firma Forbo Flooring Polska ogłosiła konkurs „Linoleum od nowa” na najlepszą realizację z użyciem Forbo Furniture Linoleum. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych polskich projektów oraz realizacji z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego w branży wykończenia wnętrz oraz meblarskiej. 

linoleum od nowa

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie. Mogą w nim wziąć udział zarówno młodzi architekci, projektanci wnętrz, designerzy, a także studenci architektury i ASP, jak również wykonawcy – stolarze oraz producenci mebli. Zgłoszenia realizacji z okresu 2015/2020 składać można do 30 września 2020 roku. Wyniki konkursu poznamy w grudniu. Na zwycięzców w każdej kategorii czeka nagroda główna: 5 tys. złotych, a także wsparcie medialne i publikacje w prasie. Konkurs wspiera firma Laminart – importer i generalny przedstawiciel uznanych światowych producentów materiałów do produkcji mebli oraz zabudowy wnętrz

Więcej informacji o Forbo Furniture Linoleum: www.forbo-flooring.pl

 

vogue polska aukcja

Aukcja charytatywna Vogue Polska i Fundacji Instytut Matki i Dziecka

loft w warszawie

Warszawski loft