Centrum Kulturalno – Kongresowe w Jordankach

Centrum Kulturalno – Kongresowe w Jordankach

Jeszcze nie została otwarta a już budzi ogromne emocje – Sala Koncertowa w Jordankach, zostanie oficjalnie oddana do użytku 18 listopada. Wszystkie prace budowlane i techniczne zostały już zakończone.

jordanki

Sala Koncertowa w Jordankach budziła podziw niemal na każdym etapie. W 2009 roku ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego. Zwyciężył projekt hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, który konkurował z ponad 20 architektami. Projekt otrzymał nagrodę na festiwalu Architektury Światowej w Barcelonie w 2010 roku, w kategorii na najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

elevation 2

Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na wyspach Kanaryjskich a studia ukończył na uniwersytecie w Barcelonie i tam rozpoczął działalność architektoniczną wraz z kilkoma partnerami. Od 2004 roku działa wyłącznie pod własny nazwiskiem. Jest także przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na Teneryfie, która jest jego rodzinną wyspą. Na swoim koncie, architekt ma już kilka obiektów o podobnym charakterze co Toruńskie Centrum Kulturalno – Kongresowe.

elevation 3

O wyborze Hiszpańskiego projektu zadecydowało wkomponowanie się obiektu w otoczenie. Głównie dzięki temu, że architekt inspirował się architekturą Torunia, głównie starówką i kościołem Najświętszej Marii Panny. W jury, które wybierało projekt, który zostanie zrealizowany, znalazło się wielu członków Stowarzyszenia Architektów Polskich, doceniło także wielofunkcyjność obiektu oraz jego uniwersalność. Obiekt z pewnością docenią nawet najbardziej wymagający goście Centrum Kulturalno – Kongresowego. Ma ono bowiem dostarczać rozrywki na wysokim poziomie, dając możliwość wystawiania spektakli teatralnych, musicali i oper. Będzie także miejsce na projekcje filmowe, organizowanie rozmaitych konferencji i kongresy. Aby zapewnić najwyższą jakość muzyki prezentowanej w salach w Jordankach, zamontowano wyjątkowy sufit, którego wysokość można regulować. Dzięki temu będzie możliwy doskonały odbiór wielu gatunków muzycznych, od oper po koncerty rockowe.

exterior

Sam budynek to aż 22 000 m2 powierzchni z czego aż 8 600 m2 znajduje się pod ziemią. Aby zagospodarować taką przestrzeń pod ziemią, trzeba było zacząć od wydrążenia wykopu około 12 m pod powierzchnię. Duża sala pomieści 880 widzów, mała sala 300 widzów a podziemny parking został zagospodarowany na 185 samochodów. Całkowity koszt inwestycji to 197 milionów z czego około 72 % to wkład Gminy i Miasta Torunia czyli około 142 milionów złotych. Przetarg na budowę obiektu organizowano trzy razy, ponieważ początkowo firmy oferowały zbyt wysokie koszty budowy, w stosunku do możliwości finansowych. Dopiero kiedy Rada Miasta Torunia, zwiększyła środki na inwestycję, wyłoniono wykonawców. W kwietniu 2013 w Jordankach ruszyły prace nad Centrum Kulturalno – Kongresowym, które objęło konsorcjum Mostostal Warszawa SA wraz z partnerem – Acciona Infrastructuras SA.

Źródło: http://www.jordanki.torun.pl/

Nocne dobra na dobranoc

Nocne dobra na dobranoc

Motocykl MOJ 130 - przedwojenna perełka motoryzacji

Motocykl MOJ 130 – przedwojenna perełka motoryzacji