w

Listopadowe okazje do zakupu interesujących dzieł sztuki jako prezentów na święta

Listopadowe okazje do zakupu interesujących dzieł sztuki jako prezentów na święta

Ostatni tydzień listopada to idealna okazja na zakup wyjątkowych dzieł z ofert czterech aukcji sztuki odbywających się w Warszawie i Sopocie. W aukcjach można uczestniczyć osobiście lub licytować bez wychodzenia z domu w czasie rzeczywistym poprzez internet na portalu onebid.pl.

Polski design cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością wśród kolekcjonerów. Na powojenną sztukę użytkową patrzymy już nie tylko z sentymentem, ale także doceniając jej wartość estetyczną.28 listopada Pragaleria organizuje 6.Aukcję Designu. Od godziny 19.30 licytować można będzie aż 127 pozycji polskiego designu drugiej połowy XX wieku. Licytacja z pewnością przykuje uwagę fanów kinematografii.

Pod młotek pójdą bowiem fotografie z kolekcji Polscy reżyserzy oraz fotosy z filmów takich jak „Halo Szpicbródka“ czy „Krajobraz po bitwie“.Ceny wywoławcze to 100 zł. Dostępny będzie także plakat filmu „Spirala“ z 1978 roku, projektu Marka Freudenreicha – cena wywoławcza to 150 zł.

 

Listopadowe okazje do zakupu interesujących dzieł sztuki jako prezentów na święta

Jeśli chodzi natomiast o obiekty stricte wzornictwa przemysłowego, Pragaleria przygotowała szeroką ofertę. Znajdą się w niej zarówno obiekty o charakterze użytkowym i dekoracyjnym jak butla Alicja projektu Zbigniewa Horbowego (okładka katalogu, cena wywoławcza 600 zł) a także meble. Na tej aukcji warto także zwrócić  uwagę na wyjątkowe politurowane biurko żaluzjowe datowane na lata 50. XX wieku (cena wywoławcza – 9 000 zł). Od 1 700 zł licytować można będzie biurko projektu zmarłego w tym roku profesora nauk humanistycznych Jerzego Jedlickiego. Mebel datowany jest na lata 60. XX wieku i zachował stan oryginalny. Wszystkie obiekty wystawione na aukcji licytować w cenach wywoławczych  od 50 zł do 9 000 zł.

Na ten sam dzień (środa, 28 listopada) w domu aukcyjnym FACE TO FACE ART zaplanowana jest Aukcja Sztuki Współczesnej, która rozpocznie się o godzinie 19.00. Tych, którzy cenią sobie wybitne nazwiska mogą zainteresować dwie litografie Pabla Picasso. Pierwsza z nich to Akt,1946, druga to Akt,1943. Litografie reprodukowane w „Picasso Dessins“ w roku 1952, pierwsza edycja, cena wywoławcza obu prac to 1 000 zł, estymacja – od 2 000 do 5 000 zł. Oczywiście nie zabraknie także rozpoznawalnych polskich nazwisk. Na aukcji wystawione będą dwie fotografie Jarka Madejskiego – fotografa prasowego i scenografa. Oscylujące wokół op artu polskiego prace „On ma taki cudowny głos“ oraz „Kiedy mnie poznają to na pewno polubią“ obie z roku 2015, mają cenę wywoławczą 4 000 zł, estymacja od 5 000 do 7 000 zł. Interesującą pozycją jest z całą pewnością praca Romana Opałki wykonana tuszem na papierze, zatytułowana „Tłum i komisja“. Jest to praca dwustronna z roku 1957. Cena wywoławcza to 5 000 zł, wartość estymowana natomiast wynosi od 7 000 do 10 000 zł.

Na ostatni tydzień listopada przypadają także Aukcja Dzieł Sztuki organizowana przez Warszawski Dom Aukcyjny oraz XXIII Aukcja Nowej Sztuki w Art in House. Pierwsza z nich odbędzie się dnia 27 listopada o godzinie 18.00 i przykuje uwagę zwolenników polskiej sztuki XIX i początku XX wieku. Nazwiska takie jak Kossak, Weiss czy Fałat to ceny wywoławcze do 220 000 zł. Dom aukcyjny Art in House natomiast 30 listopada pod młotek wystawi 85 pozycji autorstwa młodych, ale już uznanych i cenionych artystów: Brewka, Fiodorowicz czy Herc.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zabawa kształtem: geometria w biurze

Zabawa kształtem: geometria w biurze

Rozmowy o sztuce w Studio Forma 96

Rozmowy o sztuce w Studio Forma 96