JMW Architekci dla Westwing Home & Living

JMW Architekci dla Westwing Home & Living

W biurze jak w domu

W warszawskim biurowcu Spectrum Tower, dawnym budynku TP SA, swoją siedzibę ma firma, którą znają wszyscy pasjonaci dobrego designu i pięknych wnętrz. Westwing Home & Living, międzynarodowy koncern zajmujący się sprzedażą mebli i artykułów wyposażenia wnętrz o zaprojektowanie biura poprosił pracownię architektoniczną JMW Architekci z Warszawy.

Inwestorom zależało na jak najlepiej skomunikowanej lokalizacji, a taką gwarantowało ścisłe centrum stolicy. Ulica Twarda położona na granicy Śródmieścia i warszawskiej Woli to miejsce kiedyś naznaczone dotkliwie historią, dzisiaj jedna z ważniejszych biznesowych arterii miasta. Dogodne położenie proponowało bliskość Dworca Centralnego i dobry dojazd na Lotnisko im. Fryderyka Chopina. Dla międzynarodowej firmy współpracującej z oddziałami w całej Europie ten wybór okazał się najbardziej trafny. Tym bardziej, że do własnej dyspozycji firma otrzymała całą piątą kondygnację budynku, czyli w sumie ok. 1500 m kw. powierzchni.

JMW Architekci dla Westwing Home & Living

Zmiana lokalizacji i wizja nowego biura wzbudzała wielkie emocje zarówno wśród zarządu firmy, jak i pracowników. Dlatego wszystkim zależało, żeby projekt nowego miejsca oddać w zaufane i profesjonalne ręce. Wybór padł na młodą, ale doświadczoną, zwłaszcza w segmencie wnętrz komercyjnych, pracownię JMW Architekci założoną przez trójkę architektów: Krzysztofa Jachowicza, Łukasza Michalskiego i Jakuba Wiśniewskiego. Ich wcześniejsze realizacje, szczególnie projekty biur dla CI Games – jednego z największych w Polsce producentów gier komputerowych, oraz dla firmy Vileda, spodobały się przedstawicielom firmy Westwing. Już po pierwszym spotkaniu z profesjonalnym i świetnie zorientowanym na potrzeby inwestora zespołem projektantów, utwierdzili się w przekonaniu o właściwym wyborze. – Naszym celem było stworzenie przestrzeni, w której wszyscy pracownicy, jak również nasi goście, będą czuli się komfortowo – mówi Przemysław Kowalewski, Founder and Managing Director CEE Westwing Home & Living. – Jednocześnie chcieliśmy, aby biuro podkreślało charakter naszej działalności w obszarze designu i wyposażenia wnętrz. Wyobrażaliśmy je sobie jako duże, funkcjonalne, ale też pięknie urządzone, z uroczymi zakątkami zapewniającymi prywatność i wygodę pracy – wyjaśnia.

Architekci z pracowni JMW prace projektowe zawsze rozpoczynają od dokładnego wywiadu z klientem. A w przypadku klienta biznesowego, który zatrudnia dziesiątki pracowników, poznanie struktury firmy, potrzeb poszczególnych działów, wreszcie ilości ludzi, którzy na co dzień będą przebywać w biurze, a nawet ich przyzwyczajeń, jest szczególnie ważne. Dopiero na tej podstawie powstaje tzw. strategy working environment, czyli analiza środowiska pracy. – Pełna nazwa marki, z którą utożsamia się Westwing brzmi Westwing Home & Living, my rozszerzyliśmy ją na Westwig Home & Living & Working – mówi Łukasz Michalski z JMW Architekci. – Główna idea jaka nam przyświecała przy tym projekcie to stworzenie wnętrz do komfortowej pracy, spełniających wszystkie kryteria dobrze zorganizowanego biura, ale jednocześnie ciepłych, nowocześnie przytulnych, „udomowionych” – opowiada architekt. Taka wizja w pełni zgadzała się z wizją klienta, który wyobrażał sobie biuro jako pełen przyjaznych zakamarków open space. Ten pomysł udało się im wspólnie zrealizować. Jednak zanim do tego doszło projektanci musieli całkowicie zmienić układ funkcjonalny i stworzyć nowy plan powierzchni. Zakładał on przede wszystkim rozbicie korytarzowej nudnej przestrzeni typowej dla biur starszego typu. Już od wejścia pracowników i odwiedzających firmę gości zapraszają przeszklone, tematyczne salki spotkań, urządzone w różnych stylach: skandynawskim, industrialnym, retro czy w stylistyce glam… 

Dla komfortu pracowników zostały wydzielone specjalne strefy do rozmów służbowych i prywatnych, tzw. phoneboxy, zaprojektowano również tarasy, na których można odpocząć na świeżym powietrzu. Jednak sercem firmy jest, jak mówią jej pracownicy, kuchnia połączona z kawiarnią, tzw. Westwing Caffe, wystrojem nawiązująca do tradycyjnych kawiarni w mieście.


– Została fantastycznie urządzona, oczywiście meblami z naszych kampanii. A więc mamy tu funkcjonalne stoły, wygodne krzesła i kanapę, no i zawsze wyśmienitą kawę pod ręką. To wszystko sprawia, że wiele osób bardzo lubi spędzać tutaj czas. Nie zdecydowaliśmy się na osobne pomieszczenie do odpoczynku, ale w ukrytych na całej przestrzeni wnękach oraz na tarasach rozstawiliśmy wygodne meble, które pozwalają złapać chwilę wytchnienia

mówi Przemysław Kowalewski

Dla firmy Westwing bardzo ważnym miejscem jest recepcja – to wizytówka biura i całego koncernu. Projektanci z JMW Architekci podeszli do tego zadania niezwykle ambitnie i wymyślili nietypową recepcję w kształcie piktogramu domu przypominającego dziecięcy rysunek. Tak zaprojektowana, stanęła centralnie na wprost wejścia na piętro, na tle dużego przeszklenia, po którym miękko spływają udrapowane lekkie tkaniny zasłonowe. W recepcji znalazła się też wygodna sofa ze stolikami kawowymi, można przy nich usiąść, czekając na umówione spotkanie i obejrzeć liczne albumy o wnętrzach. Taki pomysł od razu spodobał się inwestorowi, bo dzięki temu odwiedzający firmę goście już od wejścia mogą się poczuć jak w pięknie urządzonym, gościnnym domu.

Firma Westwing w pełni zaufała pracowni JMW Architekci, jednak jako zespół ludzi związanych z designem, również świadomie uczestniczyła w procesie powstawania biurowych przestrzeni. – Zmiana biura była sporym wydarzeniem dla nas wszystkich, dlatego wymiana pomysłów, bycie na bieżąco i dzielenie się informacjami były dla nas kluczowe – mówi Przemysław Kowalewski. – Efekt końcowy w stu procentach spełnił nasze oczekiwania. Powstała przyjemna, designerska i nowoczesna przestrzeń do pracy, przyjazna pracownikom i doskonale odzwierciedlająca charakter firmy. Jedyny problem jest taki, że w przeciągu kilku ostatnich miesięcy nasza organizacja bardzo się rozwinęła, przybyło sporo nowych osób i czasami nie dla wszystkich starcza miejsca w kuchni.

O pracowni:

Pracownia JMW ARCHITEKCI powstała w 2008 roku. Tworzą ją architekci Krzysztof Jachowicz, Łukasz Michalski i Jakub Wiśniewski, absolwenci wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. W ich portfolio znajdują się zarówno kompleksowe projekty budynków jak i aranżacji wnętrz, zarówno prywatnych i komercyjnych, są to m.in. showroomy dla takich marek jak Kronospan, Interstone czy Laminam, sklepy oraz restauracje. Architekci są autorami projektów modernizacji przestrzeni wspólnych biurowca Stratos Office Center, Atrium Plaza czy Empark Mokotów Business Park.

JMW Architekci odpowiadają za projekty wnętrz biur takich firm jak CI Games, Storck, Fox Networks Group. W pracowni powstał także nowatorski projekt modułowej, wielofunkcyjnej wyspy kuchennej Modultop, która w ubiegłym roku była prezentowana na targach Salone del Mobile w Mediolanie.

Tel. kom.: 513 132 951

Red Dot Award dla KLUDI Pure&Style

Red Dot Award dla KLUDI Pure&Style

polska grupa tekstylna

Znaczenie tekstyliów w projektowaniu wnętrz