Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście

Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście

 

Czy wiecie jak powstaje ptasie gniazdo? Ile kropek ma dorosła biedronka i co zjada na obiad? Czy jerzyki to małe jeże? Ile kilogramów szkodników rocznie zjada mała sikorka? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego dzikie zwierzęta decydują się zamieszkać w mieście? Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście zostanie pokazana podczas wiosennej edycji Targów Rzeczy Ładnych, które odbędą się w dniach 22-23 kwietnia w Ethosie przy Placu Trzech Krzyży.

Targi Rzeczy Ładnych to wielowymiarowa impreza, skupiająca wokół siebie miłośników sztuki, designu i rękodzieła. To także doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu z całą rodziną, bo wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znajdą się propozycje dla dużych i małych – jedną z nich jest właśnie wystawa “Miasto i Las”. łącząca w zaskakujący sposób design z ekologią. Wystawa z jednej strony promuje polski design i polskie produkty, z drugiej postawy i projekty proekologiczne w społeczeństwie, kładzie nacisk na rozwiązywanie realnych problemów związanych z życiem zwierząt w mieście. Na zwiedzających czeka cała masa atrakcji, których celem jest jak najbliższe poznanie zachowań i zwyczajów zwierząt mieszkających w mieście. Najmłodsi zwiedzający (do 9 roku życia) będą mogli wcielić się w rolę kreatywnych obserwatorów.

Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście

“Miasto i las” przedstawia wiele ciekawostek na temat zwykłych i niezwykłych obyczajów miejskich zwierząt. Można zajrzeć do jaskini, w której mieszka nietoperz i sprawdzić jak zbudowane są jego skrzydła. Pszczoła Murarka zaprosi dzieci do pilnowania larw w swoim gnieździe. Na najmłodszych czeka też wielkie gniazdo, do którego można wejść i zbudować je od podstaw (z poduszek przypominających materiały, które zwierzęta wykorzystują do budowy gniazda). Tuż obok stoi budka lęgowa służąca do wysiadywania jajek, albo zabawy w pisklęta i rodziców przynoszących im pożywienie. Zwiedzający nauczą się też śpiewać miejską pieśń kosów oraz spróbują zakopać się w liściach jak jeże. Dodatkowo na chętnych czekają specjalne skrzydełka, które np. będzie można umyć jak robią to wróble w specjalnym baseniku.

Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście

Zwiedzając „Miasto i las” będzie można zobaczyć 9 budek zaprojektowanych przez znanych polskich projektantów oraz poznać proces ich powstawania: od rzetelnego naukowego zrozumienia potrzeb zwierząt zamieszkujących miejskie aglomeracje, przez konsultacje z przyrodnikami i ornitologami, po ich nowoczesne wykonanie.

Wystawie towarzyszy multimedialna prezentacja, dzięki której zdobędziecie wiele ciekawych i pożytecznych informacji. Między innymi ile czasu jerzyki spędzają w locie, jak szybko potrafią latać i dlaczego boją się ich komary oraz co tak naprawdę jedzą jeże. Dowiecie się także jakie leśne zwierzęta można spotkać w mieście między 23:00 a 5:00 rano, kiedy wszyscy smacznie śpią. Nauczycie się jak mądrze zadbać o to, aby dzikie zwierzęta nigdy nie opuściły naszego miasta i dlaczego są takie pożyteczne.

Każdy zwiedzający wystawę dostanie specjalny zeszyt zadań, który pozwoli lepiej zrozumieć świat miejskiej flory i fauny. Na tych, którzy zechcą sprawdzić zdobytą wiedzę czekają karty pracy z quizami, wykreślankami, a także kreatywna gra memory zaprojektowana specjalnie na potrzeby wystawy „Miasto i las”. Zapraszamy także na nowatorskie warsztaty przygotowane przez Dział Edukacji Muzeum Regionalnego.

Wystawa dla dużych i małych „Miasto i las” poświęcona dzikim zwierzętom mieszkającym w mieście

Wystawa przyrodnicza „Miasto i las” to porcja dobrej zabawy i nauki, która stanie się prawdziwą przygodą zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Projektanci biorący udział w wystawie „Miasto i las”: Agnieszka Bar, Marta i Lech Rowińscy / Beton, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project, Asia Piaścik / Dingflux, Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio, Monika Brauntsch / Kafti, Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor, Marcin Pogorzelski / Mapog, Liliana Krzycka i Rafał Pieszko / Menthol Architects.

Wystawa  jest częścią projektu przyrodniczo-ekologicznego „Miasto i las” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Projekt „Miasto i las” zrealizowano przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Na Targach Rzeczy Ładnych polskie manufaktury, uznane marki i debiutanci przywiozą swoje najnowsze produkty i zaproponują odwiedzającym w promocyjnych cenach. Na rodziców i dzieci czekać będzie strefa z pięknymi zabawkami i książkami.

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, „Wilk” Otwarty Klaster Designu

Kurator: Ewa Solarz

Scenografia: Ewa Bochen i Maciej Jelski, Kosmos Project

Grafika: Małgorzata Gurowska

 

Targi Rzeczy Ładnych

 

targirzeczyladnych.pl

grynasz studio

Grynasz Studio: Inspirują nas tematy niosące w sobie wyzwanie [wywiad]

boruta rzemiosło

BORUTA W RZEMIOŚLE – KREATYWNE WARSZTATY STOLARSKIE DLA DZIECI I RODZICÓW