Patyna: vintage jest w cenie

Patyna: vintage jest w cenie

Patyna powstała z miłości do pięknych przedmiotów i fascynacji ich historiami. Jej założyciele pragnęli stworzyć miejsce, w którym wzornictwo vintage zostanie wyeksponowane w wyjątkowy, niespotykany dotąd sposób.

Patyna to pierwsza polska platforma sprzedażowa, stworzona z myślą o przedmiotach vintage, szczególnie polskim wzornictwie z epoki PRL. Jej celem jest popularyzowanie idei poszukiwań pięknych przedmiotów na rynku wtórnym oraz zachęcanie do odtwarzania ich pochodzenia. Serwis jest przeznaczony zarówno dla butików vintage, jak i okazjonalnych poszukiwaczy skarbów, którzy za jego pomocą mogą handlować starannie wyselekcjonowanymi perełkami ze swoich kolekcji.

Co wyróżnia patynę?

Przemyślana struktura. Struktura platformy została stworzona w konsultacji z historykiem designu – tak, aby dodawanie i odszukiwanie ofert było jak najbardziej intuicyjne. Promowany jest wysiłek włożony w prawidłowe i dokładne opisywanie przedmiotów – im lepiej zostaną skatalogowane, tym większa będzie szansa ich sprzedaży.

https://newpolishdesign.pl/zakochane-z-cmielowa/

Odpowiednia oprawa. Patyna to autorski projekt z minimalistycznym, w pełni responsywnym layoutem, architekturą informacji i schematem interakcji precyzyjnie dopasowanymi do tematyki oraz superszybkim silnikiem.

Fachowa pomoc. Jeśli nie jesteś pewien, jak opisać swoją ofertę, w każdej chwili możesz zasięgnąć porady zarówno współpracujących ze sklepem ekspertów, jak i społeczności skupionej wokół prezentowanych projektów.

Wsparcie promocyjne. Patyna nie wzięła się znikąd. Wielbiciele „designu po przejściach” doskonale kojarzą Wysoki Połysk i Wystawkę. Patyna jest naturalnym uzupełnieniem tworzonego wspólnie systemu promocji wzornictwa vintage.

"Leżąca kotka" Mieczysława Naruszewicza z Ćmielowa, stól z dawnej kolekcji Ikei orz Ronja :) / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński
„Leżąca kotka” Mieczysława Naruszewicza z Ćmielowa, stól z dawnej kolekcji Ikei orz Ronja 🙂 / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński

Pomysł
Projekt powstał z potrzeby serca. Twórcy Patyny są miłośnikami przedmiotów vintage, szczególnie perełek z epoki PRL. Łączy ich wieloletnie doświadczenie, związane zarówno z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów „z duszą”, jak i promowaniem idei wykorzystywania ich we wnętrzach, między innymi poprzez projekty Wysoki Połysk i Wystawka. Dotychczas na rynku brakowało narzędzia, umożliwiającego wygodne i szybkie kupowanie oraz sprzedawanie zarówno egzemplarzy kolekcjonerskich, jak i pamiątek i unikatowych znalezisk. Patyna jest więc owocem współpracy jej założycieli  z najlepszymi specjalistami z dziedziny historii designu, prawa, strategii oraz e-commerce.

Duńskie biurko, zegar Coo Coo Alarm-Clock Philippe Starcka dla Thomson / Alessi, "Leżąca kotka" Mieczysława Naruszewicza z Ćmielowa oraz zdobycze z pchlich targów / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński
Duńskie biurko, zegar Coo Coo Alarm-Clock Philippe Starcka dla Thomson / Alessi, „Leżąca kotka” Mieczysława Naruszewicza z Ćmielowa oraz zdobycze z pchlich targów / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński

Odbiorcy
Największe skarby nierzadko kryją się w prywatnych rękach. Konta Użytkowników sklepu zostały więc sprofilowane tak, aby zachęcić do korzystania z Patyny zarówno ekspertów, którzy z handlu przedmiotami vintage uczynili sposób na życie, jak i posiadaczy niewielkich, lecz wartościowych kolekcji. Twórcy sklepu mają świadomość tego, że liczba przedmiotów w ofercie nie zawsze przekłada się na jej jakość. Grono sprzedawców Patyny dobierane jest bardzo starannie, by móc prezentować tylko te przedmioty, które wzbudzają zachwyt.

W ofercie Patyny znajdują się przedmioty w dobrym i średnim stanie; do renowacji, jak i odnowione zgodnie z duchem epoki.

Dzbanek, mlecznik i cukiernica z ćmielowskiego serwisu "Dorota" Lubomira Tomaszewskiego / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński
Dzbanek, mlecznik i cukiernica z ćmielowskiego serwisu „Dorota” Lubomira Tomaszewskiego / fot. Eliza Dunajska / Max Zieliński

Funkcjonalności
Struktura serwisu została zaprojektowana tak, aby katalogowanie i wyszukiwanie przedmiotów było łatwe i szybkie. Na Patynie znalezienie okrągłego stolika do kawy lub kompletu czterech duńskich krzeseł jest kwestią jednego kliknięcia.

Aby ułatwić dodawanie i przeglądanie przedmiotów, powstał unikalny słownik najpopularniejszych projektantów, producentów i tworzyw. Podpowiedzi pojawią się po wpisaniu kilku pierwszych znaków w odpowiednich polach lub w formie listy z możliwością zaznaczenia kilku opcji. Nie zapomniano również o tagach –  lista zawiera najpopularniejsze potoczne wyrażenia („pikasiak”, „retro” czy „DDR”), opisujące fantastyczne kolekcje. Tak łatwych w obsłudze i przydatnych funkcjonalności nie ma żaden inny serwis na rynku.

Ikony designu zostały wyeksponowane  w osobnej kategorii „Klasyków”. Znajdują się w niej wyselekcjonowane przedmioty najbardziej znanych projektantów i producentów.

Emilia Obrzut / fot. Max Zieliński
Emilia Obrzut / fot. Max Zieliński

Twórcy
Patyna to pomysł Emilii Obrzut – popularyzatorki idei „designu po przejściach”, pomysłodawczyni projektów Wysoki Połysk i Wystawka (tworzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej). Współtwórczynią projektu jest Magdalena Dziurzyńska, która odpowiada między innymi za kwestie administracyjne i kontakt ze Sprzedającymi.

oprogramowanie: Smultron Laboratorium Interaktywne
nazwa: Bartek Grzesiak
logo: Studio Otwarte
zdjęcia: Eliza Dunajska i Max Zieliński, Magdalena Dziurzyńska
konsultacje przy tworzeniu struktury : Krystyna Łuczak-Surówka, Bartek Jaźwiński
opieka prawna: Weronika Bednarska

Źródło: www.patyna.pl

 

Chierowski 366 – dobry design się nie starzeje

kooperatywa KMA

WUWA2 – Kooperatywa według KMA

Tapicerstwo – dawne czasy czy nowa moda?

Tapicerstwo – dawne czasy czy nowa moda?