Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

muzeum uniwersytetu przyrodniczego

Wędrówka po historii

Nasza wędrówka po historii zaczyna się we Lwowie i Dublanach, gdzie Uniwersytet Przyrodniczy ma swój początek. Idąc dalej przenosimy się do Wrocławia, w którym w 1945 roku rozpoczął działalność Uniwersytet i Politechnika. Później podzielono go na dwa wydziały. Wyodrębniona z nich Wyższa Szkoła Rolnicza zamienia się w Akademię Rolniczą, powstałą w 1972 roku. I wreszcie dochodzimy do współczesności Akademia Rolnicza przekształca się w Uniwersytet Przyrodniczy, powołany w 2006 roku.

Eksponaty

W pierwszej części muzeum zobaczymy najważniejsze osiągnięcia poszczególnych wydziałów z dawnych lat oraz twórców szkół naukowych. Obok znajduje się biblioteka z pięknymi okazami książek i krótką historią wydawnictwa. Wśród książek, na szczególną uwagę zasługuje 11-tomowa Rolnicza Encyklopedia Polski z 1890 roku oraz książki pisane ręcznie. Innymi, równie interesującymi eksponatami są: toga rektorska z prawdziwymi gronostajami, która należała do profesora Szulca i tur – przodek naszego bydła, który przed powstaniem muzeum zdobił gabinet profesora Szulca. W sumie 360 eksponatów i 670 fotografii, pochodzących z uczelni, a nawet prywatnych pamiątek.

Druga część, bardziej współczesna, wyposażona jest w dotykowe monitory multimedialne, na których można powiększać, przewijać i wyszukiwać poszczególne informacje o historii uczelni, obiekty na interaktywnej mapie oraz plejadę rektorów i profesorów. Jest ona ciągle aktualizowana o nowe informacje.

Po zakończeniu pracy nad muzeum odbyło się uroczyste otwarcie. Profesor Tadeusz Szulc podziękował wszystkim, którzy pomogli w jego powstaniu. Były rektor i wiceminister edukacji przypomniał wszystkim zgromadzonym o celu powstania muzeum – oddanie hołdu tym, którzy budowali historię i tradycję uczelni. Zaczynając od księcia Leona Sapiehy, który utworzył Akademię Rolniczą w Dublanach, idąc przez tych którzy budowali ją na gruzach powojennego Wrocławia, kończąc na tych, którzy będą tworzyć przyszłość Uniwersytetu Przyrodniczego.

Rektor Tadeusz Trziszka, dziękując profesorowi Szulcowi, dodał, że tożsamość uniwersytetu wynika z historii: „To historia i jej etapy budują wartość uniwersytetu”.

Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otwarte jest od wtorku do piątku, w godz. 11.00 – 13.00

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez www.upwr.edu.pl – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

TARGI RZECZY ŁADNYCH ZE STREFĄ VINTAGE I AUKCJĄ KLASYKÓW

TARGI RZECZY ŁADNYCH ZE STREFĄ VINTAGE I AUKCJĄ KLASYKÓW

narodowe forum muzyki

Narodowe Forum Muzyki