Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie to jeden z najpiękniejszych budynków na mapie Warszawy. Został zaprojektowany przez fińskiego architekta – Rainera Mahlamäkiego, lecz drugim projektantem był polak – Stefan Kuryłowicz i widać w tym projekcie styl skandynawski. Budynek został entuzjastyczny przez znawców architektury, mieszkańców Warszawy i zwiedzających a także dostał się do finału konkursu Była Roku 2013.

polin_01

Konkurs na projekt rozpoczął się w 2005 roku i wzięło w nim udział 150 kandydatów z całego świata. Budowa obiektu trwała osiem lat, czyli bardzo dużo, jak na realia dzisiejszej architektury, jednak do wybudowania i zagospodarowania było aż 12 800 m2 powierzchni użytkowej.

polin_02

Projektant skupił się na tym, żeby projekt był spójny i żeby odwiedzający muzeum, dobrze się w nim czuli. Do jego budowy wybrano klasyczne materiały, takie jak drewno a wnętrza są bardzo skromne. Pierwotnie, projekt zakładał, że lobby będzie w liniach prostych, autor projektu stwierdził, że powyginany hol, będzie lepszym rozwiązaniem.

polin_03

Wystawa, która na stałe gości w muzeum, prowadzi zwiedzających przez 1000 lat historii Żydów polskich. Zaczyna się w średniowieczu, kończy w czasach współczesnych. Są to kultura i dziedzictwo – osiem galerii, umieszczonych na 4000 m2. Wystawa pokazuje współistnienie Żydów i Polaków – współpracę, współzawodnictwo, konflikt, autonomię, integrację i asymilację. Jest tu też miejsce na tematy trudne i czas Zagłady. Otwarcie wystawy miało miejsce 28 października 2014.

polin

Muzeum powstało po to, żeby przywracać i chronić pamięć historii Żydów polskich oraz żeby przyczynić się do zrozumienia i odbudowania wzajemnego szacunku, nie tylko wśród Polaków i Żydów, ale także społeczeństw Europy a nawet świata.

polin_04

Pomysł na otwarcie muzeum powstała w Żydowskim Instytucie Historycznym i szybko ten pomysł przyjął się zarówno w Polsce jak i poza jej granicami i otrzymał duże wsparcie finansowe od darczyńców i w 2005 roku, oficjalnie powołano muzeum do życia.

polin_05Zaczęto wtedy zbierać dokumentację o Żydach polskich, także tych rozsianych po całym świecie. Zgromadzone zbiory, pozwalają na kształtowanie i rozwój tożsamości żydowskiej wśród wspólnoty Żydów polskich. To idealne miejsce na poznanie zarówno przeszłej jak i współczesnej kultury żydowskiej.

polin_07

Ten piękny budynek jest wart odwiedzenia nie tylko ze względu na wartość historyczną i kulturową jakie niosą ze sobą wystawy, ale także ze względu na piękny i monumentalny budynek, który mimo swoich ogromnych rozmiarów, nie przytłacza. Przeciwnie, sprawia wrażenie lekkiego i delikatnego.
[related_posts_by_tax]
Źródło: http://www.polin.pl

Siatkowe krzesło ogrodowe - Henryk Sztaba

Siatkowe krzesło ogrodowe – Henryk Sztaba

Cricoteka - z elektrowni do muzeum

Cricoteka – z elektrowni do muzeum