Trzy Korony inne niż zwykle

trzy korony

Projekt przystanku autobusowego autorstwa Weroniki Budnik i Artura Jóźwika z Politechniki Warszawskiej został wyróżniony w swojej kategorii w konkursie dla młodych architektów organizowanym przez czasopismo Builder. Na jego lokalizację projektu wybrano malowniczą turystyczną miejscowość u podnóża Pienin- Krościenko nad Dunajcem.

 

To urocze miejsce z prawdziwie górskim klimatem jest doskonałą bazą wypadową na piesze górskie wycieczki, głównie w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Przez samą miejscowość przechodzą aż trzy szlaki piesze:

– żółty- w kierunku Pienin, do Sromowiec Niżnych i dalej na Trzy Korony;

– zielony- prowadzi na Czertezik i dalej szlakiem niebieskim na Sokolicę;

– czerwony- w kierunku góry Wisielec.

trzy korony

Forma przystanku to wariacja na temat górskich spadzistych dachów, które są kluczowe przy warunkach klimatycznych panujących w górach.

Każdy z odseparowanych dachów przykrywa pomieszczenia o różnych wielkościach i funkcjach, co stworzyło mały kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy.

projekt-przystanku-trzy-korony-2

Stworzona została ciepła przystań, która służy nie tylko osobom czekającym na autobus, ale również turystom i wędrowcom, którzy pragną odpocząć podczas
kolejnej pieszej wędrówki. Klimat przytulności został osiągnięty dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień.

przekroj projekt-przystanku-3k-05

Główne przestrzenie kompleksu to otwarta i zamknięta poczekalnia. W pomieszczeniu zamkniętym ogień kominka pełni rolę punktu – centrum, przy którym ludzie mogą się spotkać i zintegrować. Znaczne przeszklenia umożliwiają podziwianie piękna przyrody i jej kontemplację niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Tapicerstwo – dawne czasy czy nowa moda?

Tapicerstwo – dawne czasy czy nowa moda?

renault i wawa design festiwal

Renault partnerem Wawa Design Festiwal