Dizajn pierwotny: drewno w domu

Dizajn pierwotny: drewno w domu
Fot. Stacja Dizajn

Drewno to pojęcie bardzo szerokie. To materiał używany praktycznie od zawsze, pojawił się w pierwszych drewnianych chatach i palisadach. Jest stosowany w każdym stylu. Jeśli mówimy o wnętrzu, to możemy go użyć bardzo różnie. Ostatnie trendy wnętrzarskie obfitują w elementy wykonane z drewna.

 

Drewno jest bardzo zdrowe, bo naturalne. W tej chwili jest także świetnie konserwowane i najczęściej naturalnymi środkami: woskowane czy malowane farbami wodnymi, nietoksycznymi.

Drewno jest stosowane we wnętrzach bardzo szeroko, obecnie szczególnie we wnętrzach minimalistycznych. Pojawiło się coś, co można nazwać neoklasykiem, nieco w amerykańskim stylu mebli z lat 20-tych, gdzie pojawiają się duże, drewniane płaszczyzny.

image(152)
Fot. Stacja Dizajn

W Polsce minęła już epoka kafli w dużych rozmiarach – dziś zastępują je drewniane podłogi. Po pierwszej fascynacji parkietami układanymi z małych fragmentów drewna, nadszedł czas pięknych, litych podłóg z szerokich desek. Często obrabianych tak, żeby było widać słoje, specjalnie konserwowanych, w celu podkreślenia urody samego masywu drewna.

Obecnie zwraca się szczególną uwagę na naturalne pochodzenie drewna i na jego właściwości. Pokazuje się słój, rysunek drewna i stosuje się go w dużych płaszczyznach właśnie w aranżacjach minimalistycznych. We wnętrzach klasycznych drewno było zawsze, towarzyszy nam od wieków.
Z dużymi oporami drewno wchodziło do łazienek. W tej chwili powoli się w nich zadomawia za sprawą popularności drewna tekowego, które użyte w łazience jest tak samo trwałe jak kafel. Po odpowiednim zabezpieczeniu gwarantuje ciepło i przyjemną atmosferę.

image(116)
Fot. Stacja Dizajn

Drewno stosowane jest również we wszystkich wnętrzach mieszanych, spajając elementy z pogranicza stylów, od klasycznego po nowoczesny.
W stolarce architektonicznej widoczny jest trend do zamiany stolarki z tworzywa z powrotem na drewnianą. Drewno zachowuje się inaczej niż plastik – oddycha, dzięki czemu klimat pomieszczenia się zmienia.

Trzeba pamiętać, że każda przesada jest niezdrowa, również, gdy mowa o drewnie. Jeśli pomieszczenie jest zdominowane przez drewno, skontrastujmy je z powierzchniami innego typu, na przykład gładkimi lub z wyraźną fakturą.

W1
Fot. Stacja Dizajn

Nie zapominajmy o drewnie w detalu – warto szukać mebli i dodatków wnętrzarskich z drewnianymi elementami. W ofercie Stacji Dizajn znajdują się piękne stoły, stoliki firmy Swallow’s Tail Furniture, Witaminy D czy lampy Hop Design. Drewno pięknie prezentuje się także na meblach retro. Ciekawy efekt daje również połączenie starego, modrzewiowego drewna oraz ascetycznych, metalowych konstrukcji. Miks drewna z metalem to również wyróżnik krzeseł marki Tabanda. Przetworzone drewno w postaci sklejki to podstawa nagrodzonego IF Design Award 2016 stołu ST CALIPERS BD firmy Swallow’s Tail, do którego pasują rozkładane stołki i stoliki tej samej marki. Natomiast finezyjne połączenie biskwitowej porcelany z surowym drewnem firmy Modus Design może być ciekawą propozycją na popołudniową kawę.

Drewno jest materiałem, który znakomicie się obrabia, łatwo jest je formować. Mamy pod tym względem doskonałe polskie wzornicze tradycje – korzystajmy z nich. Kochajmy drewno!

Artykuł przygotowała Stacja Dizajn.

Originally posted 2016-05-13 11:14:01.

Oświetlenie do loftu. Jak je wybrać?

Oświetlenie do loftu. Jak je wybrać?

Sztuka w kolorach zieleni - mossmoss

Sztuka w kolorach zieleni – mossmoss