Design na papierze: optymalna drukarka dla architekta

drukarka dla architekta

Urządzenie drukujące jest nieodłącznym elementem wyposażenia biura projektowego. Pomimo dostępności coraz nowocześniejszego oprogramowania klienci oczekują przekazywania projektów w postaci papierowej. Specyfika wydruków wymaga jednak sprzętu mającego odpowiednie parametry.

Drukarka A3 to dla biura urbanistycznego absolutna podstawa, zarówno w zakresie wydruków CAD przy rozdzielczości 2400 na 1200 dpi, jaki i wizualizacji 3D. Nowoczesna drukarka umożliwia szybkie przenoszenie na papier projektów, schematów, planów czy rysunków technicznych w dużym formacie, przy precyzyjnie odwzorowanych liniach, również tych o grubości od kilku milimetrów do dziesiętnych części milimetra, a także wysokiej jakości obrazie. Ma to niebagatelne znaczenie z uwagi na dużą liczbę klientów, którzy preferują przekazywanie projektów w standardowej formie wydruku. Z perspektywy oszczędności i użyteczności tego typu urządzenie w firmie powinno mieć charakter wielofunkcyjny i stanowić połączenie drukarki ze skanerem oraz faksem, a także mieć opcję drukowania obustronnego.

Atrament czy laser?

Jak wynika z danych zebranych przez firmę badawczą IDC, coraz większą popularnością w przedsiębiorstwach na całym świecie cieszą się urządzenia na bazie druku atramentowego. Według IDC, w 2019 roku rynek drukarek atramentowych może stanowić 34 proc. całościowego rynku drukarek dla biznesu. Wynika to z tego, że dzięki implementacji nowoczesnych technologii producentom sprzętu udało się znacznie obniżyć koszty druku, a jednocześnie zwiększyć jego jakość. Współcześnie tego typu rozwiązania są wykorzystywane nie tylko do drukowania dokumentów tekstowych, ale także fotografii, zaawansowanych schematów i projektów.

W ocenie portalu ITReseller.pl, w ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować znaczny postęp w technologiach druku. Urządzenia drukują coraz wydajniej, gwarantując coraz wyższą jakość wydruków, a przy tym zmniejsza się cena ich zakupu. Nie inaczej jest w przypadku drukarek A3. Kilka lat temu koszt dobrej jakości urządzenia laserowego formatu A3, drukującego w kolorze, znacznie przekraczał budżet tysiąca złotych. Obecnie, dysponując o połowę mniejsza kwotą, można nabyć sprzęt, który z powodzeniem sprawdzi się niewielkim studiu projektowym.

Taniej i szybciej

Co istotne, na rynku pojawia się coraz więcej ploterów atramentowych, które przy niższej od swoich laserowych odpowiedników cenie oferują zarazem bardzo korzystny wskaźnik Cost Per Page (CPP), który określa średni koszt wydruku jednej strony dokumentu. Szczególnie interesujące dla potencjalnego nabywcy są jednak zastosowane w nich technologie, które sprawiają, że sam sprzęt jest również mniej narażony na zużycie spowodowane intensywną eksploatacją. W drukarkach atramentowych nie ma bowiem potrzeby wymiany takich części eksploatacyjnych jak bębny, nagrzewnice czy pasy transferowe.

Przykładem jest technologia stałej głowicy drukującej, zastosowana np. w serii drukarek PageWide firmy HP. Nieruchoma głowica oznacza, że w procesie drukowania przesuwa się tylko papier. Mechanizm ma zatem mniej ruchomych części, które narażone są na uszkodzenie. Jednocześnie zastosowanie tej technologii pozwoliło na obniżenie poboru mocy. Ulepszone dysze atramentowe, nawet przy dużym obciążeniu pracą, wykazują także mniejsze ryzyko pogorszenia się jakości wydruków.

Jeżeli posiadana drukarka wielkoformatowa ma już swoje lata, może się zdarzyć, że odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. W tej sytuacji przedsiębiorcy pozostaje skorzystanie z uprzejmości innej firmy projektowej lub zlecanie wydruków w punkcie ksero. To jednak wiąże się ze stratą czasu i pieniędzy, nie mówiąc już o tym, że zadowolenie klienta zależy od osób trzecich. Dlatego firmy poszukują na rynku urządzeń, które mogą sprostać zapotrzebowaniu na wydajny i wysokiej jakości druk wielkoformatowy. Na szczęście, nie muszą już inwestować w kosztowne plotery.


Letnia aukcja sztuki Summer & Art galerii White Space Auction

Letnia aukcja sztuki Summer & Art galerii White Space Auction

lampa z betonu

Sfera Designu – magia betonowego oświetlenia