CODE design: na początku był dywan

CODE design: na początku był dywan

Historia studia CODE zaczyna się od ludowej wycinanki, a konkretnie dywanu stworzonego na jej wzór. To właśnie projekt mohohej!DIA okazał się pierwszym wzorniczym sukcesem Magdy Lubińskiej, późniejszej współzałożycielki studia, dla którego sztuka użytkowa jest tyko jednym z wielu pól działalności.

Projekt został nagrodzony podczas pierwszej edycji konkursu Śląska Rzecz w 2005 roku, mającego promować lokalnych twórców i ich pomysły. Wełniany dywan zjednał jury pomysłowym mariażem tradycji i nowoczesności, dzięki której ludowa wycinanka odnajduje się świetnie również w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Tę opinię podzieli eksperci od designu klasy światowej, nagradzając mohohej!DIA prestiżowym wyróżnieniem Red Dot Design Award w 2008 roku.

Z Moho w CODE

Dywan stworzony dla firmy Moho Design to dzieło dwójki projektantów – Michała Kopaniszyna oraz wspomnianej Magdaleny Lubińskiej, która na fali sukcesu postanowiła spróbować sił w samodzielnym projekcie. W ten sposób w 2007 roku powstało studio Code Design, założone wspólnie z Michałem Biernackim i specjalizujące się w szeroko pojętym designie, w tym projektowaniu wnętrz i ich wyposażenia (w tym AGD), badaniach rynku, kognitywistyce oraz analizie zachowań klientów.

code studio_mohodywan
http://www.mohodesign.com/

Studio specjalizuje się w tzw. Brand Experience Design, a więc kompleksowym budowaniu obecności marki w świecie użytkownika, od produktów przez usługi po komunikację. Takie podejście ma pozwalać markom budować trwałe i wartościowe relacje z użytkownikami oraz wychodzić na przeciw ich potrzebom.

Zen w zaciszu kuchni

W portfolio CODE design dominują projekty z dziedziny projektowania użytkowego ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń typu AGD. Studio od 2010 roku prowadzi ścisłą współpracę z marką Amica i odpowiada za wygląd wielu sprzętów z jej portfolio.

zen-piekarniki
http://codedesign.pl/
zen-2
http://codedesign.pl/

Najbardziej utytułowanym efektem tej współpracy są piekarniki z linii ZEN, które w 2012 roku, jako pierwszy polski produkt, otrzymały wyróżnienie Red Dot Design Award Best of The Best. Celem projektantów było stworzenie sprzętu o możliwie najbardziej intuicyjnej obsłudze, co przejawia się w minimalistycznym designie i zredukowaniu liczny gałek manipulacyjnych do dwóch. Ukłonem w stronę użytkownika jest możliwość wyboru typu drewna, z którego wykonany jest uchwyt piekarnika. Code Design odpowiada także za projekt sprzętów z najnowszej linii Amica IN., inspirowanej Internetem Rzeczy.

Pająk w neonie

Wśród projektów meblarskich na wyróżnienie zasługuje kolekcja mebli dziecięcych MAMAMA stworzona dla marki Vox w 2010 roku, a także tapicerowane krzesło Spider wykonane dla marki Iker (2007 rok). CODE odpowiada również za projekty kart płatniczych dla banków ING, mBanku oraz Multibanku, a w jej portfolio znajdziemy także… neon stworzony dla miasta Katowice.

neon
http://codedesign.pl/
mamama
http://codedesign.pl/

Dywany na bis

Studio nie zapomina o korzeniach, dlatego w gronie projektów znajdziemy również dywany. Rock Collection, stworzona dla marki Moroso składa się z dywanów inspirowanych wyglądem skał i minerałów. Z kolei linia Immortal Rugs, inspirowana wojskowym kamuflażem, to projekt stworzony dla firmy Moho, odpowiedzialnej za produkcję słynnego dywanu-wycinanki, który legł u podstaw powstania studia.

kamienie-2
http://codedesign.pl/
kamienie-1
http://codedesign.pl/

Design innowacyjny

Holistyczne podejście do projektowania, zgodnie z którym funkcjonuje studio CODE, najlepiej wyraża należące do niego laboratorium naukowo-badawcze. W ramach tego przedsięwzięcia projektanci razem z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Śląskiego pracują nad inteligentnym systemem zarządzania energią i odzyskiem jej z piekarników oraz przesyłaniem do innych urządzeń. Celem projektu, będącego przykładem nurtu design-driven innovation, jest stworzenie ekosystemu produktów i usług na bazie wstępnie opracowanego prototypu.

Kolorowe dywany z Polski

Kolorowe dywany z Polski

HUGBAG - tradycyjne rękodzieło do nowoczesnych technologii

HUGBAG – tradycyjne rękodzieło do nowoczesnych technologii